INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław z Uścia (Uscze, Vscze)  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 2003-2004 w XLII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Stanisław z Uścia (Uscze, Vscze) (ok. 1382–1440), prawnik, profesor i rektor Uniwersytetu Krakowskiego, oficjał i wikariusz generalny gnieźnieński.

Pochodził z Uścia Solnego, miasteczka (obecnie wieś) położonego blisko ujścia rzeki Raby do Wisły w woj. krakowskim. Był synem Pawła i Katarzyny, zapewne uściańskich mieszczan.

Daty studiów S-a na Uniw. Krak. są niepewne, ponieważ w pierwszym dziesięcioleciu XV w. do metryki zostało wpisanych dwóch Stanisławów z Uścia: syn Pawła w r. 1400 za pierwszego rektoratu Stanisława ze Skarbimierza, niemal powszechnie łączony ze S-em, późniejszym prawnikiem i rektorem Uniw. Krak., oraz inny, bez podania imienia ojca, w r. 1409. Pierwszy z nich (S.) uzyskał bakalaureat sztuk wyzwolonych w semestrze zimowym 1403, drugi został bakałarzem w r. 1410, rekomendowany przez mistrza Łukasza z Wielkiego Koźmina. Jeden z nich, zapewne S. (syn Pawła), został magistrem sztuk wyzwolonych w r. 1411 lub w r.n., obok Stanisława z Sobniowa i Jakuba z Zaborowa. Dn. 2 V 1412 Łukasz z Wielkiego Koźmina wygłosił mowę pochwalną „Ecce senex iuvenis” (temat zaczerpnięty z „Poetria nova” Galfrida z Vino Salvo) dla swoich uczniów, S-a promowanego na magistra i dla bakałarza artium Jana Voldnera z Tarnowa. W mowie tej dał interpretację imion i miejsc urodzenia obu promowanych. Ojciec S-a miał na imię «Pauelco, quasi Paulus in diminutione»; matki obu nosiły imię Katarzyna. W semestrze zimowym 1427 mistrzem sztuk wyzwolonych został inny Stanisław z Uścia (być może ten wpisany w r. 1409), niekiedy niesłusznie łączony ze S-em (J. Korytkowski, J. Krzyżaniakowa), który w aktach kapit. krakowskiej występował jako magister już wcześniej.

Po zakończeniu nauki na Wydz. Artium S. prawdopodobnie został na nim profesorem i rozpoczął studia na Wydz. Prawa. Dn. 6 III 1426 jako rektor poł. kościoła parafialnego w Morawicy i altarysta ołtarza św. Jakuba w Kijach (diec. krakowska) otrzymał na rok zgodę na zatrzymanie tych beneficjów łącznie z poł. beneficjum kościoła w Dzierążni, przyznanego mu przez papieża Marcina V, a 12 III t.r. w zamian za zrzeczenie się rektoratu w Morawicy wniósł prośbę o przydzielenie mu godności plebana kościoła parafialnego w Dzierążni, wakującego po śmierci Marcina z Gowarzyna i prebendę tę otrzymał. Studia na Wydz. Prawa Uniw. Krak. ukończył S. ze stopniem doktora dekretów 14 I 1434. Prof. prawa Jan Elgot w rekomendacji „Ite et vos” dał etymologiczny wywód imienia Stanisław oraz wspomniał, że na licencjat S-a też wygłosił mowę „Proficiebat sapientia”. S. został następnie profesorem Wydz. Prawa Uniw. Krak., a już w kwietniu 1434 – rektorem na semestr letni. Tytułowano go wówczas doktorem dekretów i plebanem w Dzierążni. W l. 1434–7 Jan Elgot, wikariusz i oficjał generalny krakowski, zlecał S-owi do załatwiania wraz z Dziersławem z Borzymowa i Michałem z Szydłowa – swoim sędziom, sprawy cywilne i kryminalne. Jako zaufany prawnik i prawa ręka oficjała, prowadził S. sprawy konsystorza w czasie częstych wyjazdów Jana Elgota z Krakowa. Przeciwnicy S-a usiłowali go zniesławić 5 XI 1437 przed Janem Elgotem, wówczas rektorem Uniw. Krak., nakłaniając do tego pewną kobietę, która oczerniła S-a m.in. wobec Jakuba z Zaborowa. S. zdołał się oczyścić z zarzutów i uzyskał odpowiednie orzeczenie na piśmie (świadkami w tej sprawie byli wikariusz krakowski Maciej, syn Stanisława z Milejowa, i Jan z Marszyna z diec. gnieźnieńskiej). Być może w związku z tą sprawą przeniósł się S. wkrótce potem do Gniezna, gdzie arcybp Wincenty Kot z Dębna mianował go 14 II 1438 w Kościele (Tumie) pod Łęczycą oficjałem gnieźnieńskim, udzielając mu pełni władz sądowniczych. Dla siebie arcybiskup zarezerwował tylko rozpatrywanie spraw prałatów i kanoników gnieźnieńskiej kapit. katedralnej. Na dokumencie z nominacją i upoważnieniami dla S-a świadkowali m.in. Tomasz Strzępiński i Jan Lutkowic z Brzezia, późniejsi biskupi krakowscy. Sądy sprawował S. od 28 II 1438 do 2 III 1440 sam lub przez zastępców (surogatów). Dn. 1 V 1438 został mianowany także gnieźnieńskim wikariuszem generalnym. Zapewne t.r. został powołany na pierwszego znanego lektora prawa kanonicznego w szkole powstałej przy katedrze gnieźnieńskiej. Z tytułem kanonika gnieźnieńskiego wymieniony był tylko raz 15 V t.r., raczej grzecznościowo; w księgach oficjalatu tytułowany był jako doktor dekretów, wikariusz i oficjał oraz lektor prawa kanonicznego szkoły katedralnej w Gnieźnie. Przypuszcza się (K. Stopka), że wszedł w posiadanie kanonii uposażonej z miejscowości Łopienno, zwolnionej po śmierci dotychczasowego posesora. Kapit. gnieźnieńska jednakże odmawiała prawnikowi, i to jeszcze mieszczańskiego pochodzenia, pełni praw kanonickich.

S. był czynny w życiu Uniw. Krak. i w pracach kapituł krakowskiej i gnieźnieńskiej. Brak wiadomości o jego działalności naukowej i posiadanej bibliotece. Zmarł między 9 a 11 III 1440, kiedy jego następcą na urzędzie oficjała był już Jan z Brzostkowa, kantor gnieźnieński. Wymieniano go w kazaniach wypominkowych uniwersytetu od r. 1453 wśród dobrodziejów Wydz. Prawa.

 

Catalogus codicum manuscriptorum medii aevi Latinorum qui in Bibliotheca Jagellonica Cracoviae asservantur, Wr. 1980 I, VIII (w druku); – Pietrzyk Z., Poczet rektorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. 1400–2000, Kr. 2000 s. 62; – Korytkowski, Prałaci gnieźn., IV; – Gąsiorowski A., Skierska I., Średniowieczni oficjałowie gnieźnieńscy, „Roczniki Hist.” R. 61: 1995 s. 44–6, 51, 55, 63–5, 67, 70, 78, 85; Hain W., Wincenty Kot, prymas polski 1436–1448, P. 1948; Hist. B. Jag.; Kiryk F., Bochnia do połowy XVII wieku, w: Bochnia. Dzieje miasta i regionu, Red. F. Kiryk, Z. Ruta, Kr. 1980 s. 151; Kowalczyk M., Krakowskie mowy uniwersyteckie z pierwszej połowy XV wieku, Wr. 1970; taż, Mowy i kazania uniwersyteckie Łukasza z Wielkiego Koźmina, „Biul. B. Jag.” R. 12: 1960 nr 2 s. 10, 12, 14–16; taż, Wypominki Uniwersytetu Krakowskiego z lat 1431/1432, 1453 i 1458, „Studia Warmińskie” R. 9: 1972 s. 531, 534; Krzyżaniakowa J., Wielkopolanie na Uniwersytecie Krakowskim w pierwszej połowie XV wieku, w: Munera Poznaniensia, P. 1965 s. 80, 90–1 (mylnie wywodzony z Ujścia w Wielkopolsce); Kurtyka J., Tęczyńscy. Studium z dziejów polskiej elity możnowładczej w średniowieczu, Kr. 1997 s. 59; Niemczycka K., Jan Elgot – życie i twórczość, „Przegl. Tomistyczny” R. 5: 1992; Stopka K., Szkoły katedralne metropolii gnieźnieńskiej w średniowieczu. Studia nad kształceniem kleru polskiego w wiekach średnich, Kr. 1994; – Acta capitulorum; Album stud. Univ. Crac., I 14, 27, 83; Bull. Pol., IV (mylnie nazwany synem Mikołaja), V; Cod. epist. saec. XV, I/2 s. 337–8; Cracovia artificum, 1433–1444; Kod. Mpol., IV; Kod. Wpol., V, X–XI; Księga promocji Wydz. Sztuk Uniw. Krak.; Starod. Prawa Pol. Pomn., VII 492–3; Statuta nec non liber promotionum, s. 7, 19; Zbiór dok. katedry i diec. krak., II 112, 226; – Arch. Archidiec. w Gnieźnie: Księgi oficjalskie S-a, Acons. A 19 k. 28v, A. 20, A 21 k. 1–53v.

                                                                                                                                                                                                                                     Marian Zwiercan

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.